Výsledky / Testovanie

Vyšetrenie je realizované formou výteru z hrdla a výteru z nosa alebo kloktaním (stačí o to požiadať na odberovom mieste).

Pri vyšetrením realizovanom výterom zdravotnícky pracovník pomocou tampónu na tenkej tyčinke jemne poškriabe zadnú časť nosohltana vyšetrovanej osoby. Ten istý proces sa potom zopakuje znovu druhým tampónom, ale výter sa urobí z hrdla. Tampóny sa potom rýchlo vložia do skúmavky obsahujúcej špeciálne médium, ktoré zaistí bezpečnosť zhromaždeného vírusu. Potom sa skúmavka uzavrie a odošle do testovacieho laboratória. Je dôležité, aby testovaný človek aspoň hodinu pred odberom nepoužíval žiadne prostriedky na ústnu hygienu ako ústnu vodu alebo zubnú pastu. Rovnako hodinu pred odberom nejedzte a nefajčite.

Pri vyšetrení kloktaním si vyšetrovaná osoba vykloktá malým množstvom (cca 5 ml) pitnej vody a tento obsah ústnej dutiny následne vypľuje do skúmavky obsahujúcej špeciálne médium, ktoré zaistí bezpečnosť zhromaždeného vírusu. Následne sa skúmavka uzavrie a odošle do testovacieho laboratória.

Medzi týmito dvomi metódami je zásadný rozdiel v tom, akým spôsobom dokazujú prítomnosť vírusu v tele. Zatiaľ čo antigénové testy sa zameriavajú na detekciu vírusového proteínu vo vzorke, ktorého musí byť veľmi veľa na to, aby test vyšiel pozitívne, RT-PCR metódou zisťujeme prítomnosť genetického materiálu vírusu – RNA, tzn.je potrebné iba malé množstvo vzorky. RT-PCR metóda sa považuje za zlatý štandard v laboratórnej diagnostike a je tiež odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou na diagnostiku SARS-CoV2.

Výsledok v prípade PCR testovania Vám príde formou SMS (od NCZI) a PDF do Vášho emailu z mailovej adresy: pcrvysledky@cytopathos.sk, v prípade štandardného testu v ten istý deň a v prípade expres testovania do 4 hodín od odberu.

Áno, v prípade negatívneho výsledku vám z adresy pcrvysledky@cytopathos.sk doručíme okrem výsledkového listu v slovenskom jazyku aj certifikát v anglickom a nemeckom jazyku, bez príplatku.

Je potrebné si overiť aké sú pravidlá pre vycestovanie do konkrétnej krajiny. Tieto pravidlá sa pre jednotlivé krajiny líšia a často sa menia. Je nutné si ich overiť na oficiálnych stránkach príslušného ministerstva danej krajiny. V leteckej preprave zväčša akceptujú iba PCR test.

Áno, prevádzkujeme oficiálne mobilné odberové miesto (MOM) v areáli NTC (Národného tenisového centra), na ulici Príkopová 6, Bratislava, registrované na príslušnom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

V prípade ak Vám neprišiel email, skontrolujte si prosím Váš SPAM priečinok. Ak ste výsledok nenašli ani tam, kontaktujte covid19@cytopathos.sk

Riaďte sa aktuálnymi pokynmi pre pozitívne testovaných.

Áno, pozitívne testované osoby musia byť zo zákona hlásené do NCZI aj na RÚVZ.

Áno, testujeme deti od 6 rokov. Ak potrebujete otestovať mladšie deti je potrebné sa dohodnúť individuálne na Rezervácie sa dajú objednávať iba jednotlivoPre deti do 3 rokov odporúčame slinné testy, pre deti nad 3 roky odporúčame kloktacie testy.

GreenPass je aplikácia od NCZI, do nej sa dajú nahrať len certifikáty vygenerované od NCZI.

Naše laboratórium nahráva všetky výsledky na server Úradu verejného zdravia, odtiaľ sa výsledky preklopia do aplikácie Moje eZdravie. Vám príde SMS (alebo mail, prípadne oba) o výsledku testu. Táto SMS (email) obsahuje aj tzv. COVIDPASS (ide o 9 miestny reťazec v tvare XY9-XXX-YYY).

Po prijatí výsledku z NCZI (SMS, mail) sa môžete na stránke korona.gov.sk, v časti Digitálny COVID preukaz EÚ, cez Registrovať dostať do ponuky Digitálny COVID preukaz EÚ, tam si vyberiete o aký preukaz máte záujem a systém Vás už navedie na správny smer. Dôležité je, aby ste pri žiadosti použili telefóne číslo, na ktoré prišla SMS s výsledkom.

Takto získaný certifikát si už môžete nahrať do aplikácie GreenPass.

Registrácia / Objednávanie

Pre rýchlejšie spracovanie Vášho výsledku je výhodnejšie sa na PCR testovanie objednať na presný čas. Vyberiete si deň odberu a čas, ktorý vám vyhovuje a vyplníte formulár s osobnými údajmi. Po úhrade platobnou kartou Vám príde potvrdzujúci e-mail o rezervácii na konkrétny deň a čas.

V prípade, že sa nestihnete objednať, je možné vykonať odber aj bez predchádzajúceho objednania a úhradu za test zaplatiť platobnou kartou na mieste na mobilnom odberovom mieste (MOM) na ulici Príkopová 6 v Bratislave (areál NTC – Národného tenisového centra).

Rezervácie online sa dajú objednávať iba jednotlivo, v prípade, že máte záujem o skupinovú rezerváciu (napr.firma), napíšte Vašu požiadavku na covid19@cytopathos.sk

Áno, je to možné do 24 hodín pred termínom Vášho testovania. Po zrušení rezervácie Vám budú peniaze automatický vrátené (v závislosti od Vašej banky do 1-2 týždňov) na Váš bankový účet, respektíve platobnú kartu, ktorou ste platbu vykonali.

Áno, v prípade negatívneho výsledku vám z adresy pcrvysledky@cytopathos.sk doručíme okrem výsledkového listu v slovenskom jazyku aj certifikát v anglickom a nemeckom jazyku, bez príplatku.

Je potrebné si overiť aké sú pravidlá pre vycestovanie do konkrétnej krajiny. Tieto pravidlá sa pre jednotlivé krajiny líšia a často sa menia. Je nutné si ich overiť na oficiálnych stránkach príslušného ministerstva danej krajiny. V leteckej preprave zväčša akceptujú iba PCR test.

Do políčka pre rodné číslo vo formulári zadajte iba nuly. Do poznámky uveďte číslo pasu alebo číslo iného identifikačného dokladu.

Ak potrebujete zmeniť čas v rámci toho istého dňa, alebo nestihnete prísť na dohodnutý termín, nemusíte robiť žiadne úkony a preobjednanie. Môžete prísť aj v neskoršom (skoršom) čase v daný deň, počas otváracích hodín, uvedených na stránkewww.covidtesty.sk

Je ale potrebné na mieste počkať, kým sa otestujú ľudia, ktorí majú časovú rezerváciu na konkrétny čas (spravidla pár minút).

Ak potrebujete posunúť rezerváciu na iný deň, prosím kontaktujte nás na covid19@cytopathos.sk

Ak ste zadali zlý e-mail alebo tel. číslo, kontaktujte nás na nás na covid19@cytopathos.sk, kde Vaše kontaktné údaje opravíme.